موضوع: "پزشکی"

راه پيشگيري و درمان اضطراب و اندوه

6ام دی, 1394

 

 

از نظر آموزه هاي قرآني هماره پيشگيري يعني دفع اضطراب و اندوه بهتر از درمان يعني رفع آن هاست. به اين معنا که انسان مي بايست به گونه اي خود را تربيت کرده و پرورش دهد که علل و عوامل اندوه زا نتواند او را مضطرب و اندوهگين سازد.

بهترين راه پيشگيري که قرآن بيان مي کند،‌ تغيير در نگرش و رويت انسان به هستي و خود است. وقتي انسان نگرشي صحيح در اين حوزه ها داشته باشد،‌ به طور طبيعي هيچ عاملي نمي تواند او را دچار اندوه و اضطراب کند.

اگر انسان ها بدانند که موجودي فقير در ذات هستند (فاطر، آيه 15) و هيچ چيز در وجودشان يا بيرون از وجودشان مال آن ها نيست،‌ بلکه خودشان و همه هستي مال خداوند است؛ در اين صورت ديگر براي خودشان، هيچ دارايي را فرض نمي کنند که بدان دلبسته و علاقه مند شوند و يا از دست دادن آن را امري غير طبيعي بشمارند و سپس دل نگران شده و يا مضطرب از دست دادن باشند و يا آن که از دست دادن آن موجب اندوه ايشان شود؛ چرا که اينان وجود خودشان و همه دارايي هاي خودشان را از آن خداوند مي دانند و خود را امانت داري بيش نمي دانند که پس از مدتي مي بايست آن را به صاحب مال بازگردانند و امانت را ادا نمايند. (فاتحه الکتاب، آيه 3، نساء، آيه 58؛ و آيات ديگر)

اما وقتي انسان خود را مالک جان و چيزهاي ديگر بداند و يا به دارايي که در اختيارش به عنوان امانت است، دلبسته و علاقه مند شود، هنگامي که آن امانت گرفته شود، اين تعلقات و دلبستگي ها او را همان طور که شاد کرده وقتي از دست مي رود اندوهگين مي سازد.

درماني سريع و اورژانسي
يکي از راه هاي درمان سريع و اورژانسي اندوه و اضطراب اين است که دل فارغ و تهي شده را به سرعت با ياد و ذکر الهي پر کنيم؛‌ زيرا وقتي چيزي از ما گرفته مي شود، به همان ميزان يک منطقه فراغ و خالي در دل ما ايجاد مي شود، که مي بايست آن را پر کرد.

از نظر قرآن بهترين چيزي که مي تواند به سرعت آن منطقه فراغ و خالي را پر کند، ياد خدا و ذکر الهي است که آرامش بخش است.

از نظر آموزه هاي قرآني ، ذکر الهي و ياد خداوند مهم ترين عامل آرامش و رهايي از اضطراب و اندوه است؛ چرا که با ياد خداوند اطمينان و طمانينه در جان و دل آدمي ايجاد مي شود.(رعد، آيه 28) و از نظر قرآن خداوند زماني شما را ياد مي کند که شما خدا را ياد کنيد. (بقره، ايه 52)
خداوند در آيه 10 سوره قصص مي فرمايد که دل مادر موسي(عليه السلام) فارغ و تهي شد و همين مساله موجب تلاطم روحي و رواني اش شده به گونه اي که اگر خداوند نبود ممکن بود که مساله مادر شدن را افشا کند و اسرار را هويدا سازد. اما خداوند اين کشتي توفان زده و تهي و فارغ شده از موسي (عليه السلام) را با طناب و لنگر وحي و ذکر محکم و استوار ساخت و اجازه نداد آن اندوهي که بر جانش آمده و اضطرابي که بدان گرفتار شده باقي بماند بلکه آن را برطرف کرد.

پس ربط با خداوند و پيوند و گره خوردن دل با ياد خدا به هر شکلي موجب مي شود تا کشتي توفان زده دل آرام گيرد و از اضطراب رهايي يابد.

اشتراک گذاری این مطلب!

خواص زيره سياه

28ام آذر, 1394

 

خواص زيره سياه

زيره ي سياه گياهي علفي است كه ساقه هايش شياردار و تو خالي مي باشد. برگ هاي آن بريدگي هاي نازك و باريكي به رنگ سبز كم رنگ دارند و گل هاي كوچكي به رنگ سفيد يا صورتي به صورت چتر مانند دارد و ميوه ي بيضي دوكي شكل به رنگ قهوه اي يا شكلاتي دارد.

اين ميوه ها بسيار معطر (به خصوص وقتي له شود) و تند و سوزاننده هستند. ميوه ي زيره داراي مواد روغني، تركيبات قندي و مهم تر از همه اسانس مي باشد. تركيبات موجود در اسانس زيره بستگي به ناحيه ي پرورش آن دارد؛ زيرا شرايط آب و هوايي و جغرافيايي روي كيفيت اكثر مواد موجود در گياهان، به خصوص رايحه ي آن ها تاثير بسياري مي گذارد.

مهم ترين خواص زيره ضد نفخ، درد و اسپاسم آن مي باشد كه مشابه رازيانه يا ميوه هاي ديگر خانواده ي جعفري است. از اثرات ديگر آن مي توان آثار محرك معده براي هضم غذا، ادرار آور، ضد كرم، ضد تشنج، تا حدي قاعده آور و به عنوان نيرو دهنده را نام برد.

فراورده هاي زيره در حد توصيه شده ي خوراكي يا دارويي عارضه ي جانبي ندارند. مصرف بيش از حد و يا طولاني مدت آن براي افرادي كه التهاب كليه دارند، توصيه نمي شود. همچنين مصرف بيش از اندازه يا طولاني مدت اسانس زيره ممكن است باعث صدماتي به كليه و كبد گردد.

از مهم ترين اثرات گزارش شده ي آن مي توان به اثر ضد كرم، ضد كم خوني، ضد ميكروب، ضد هيستامين، ضد سرطان، ضد تورم، ضد اسپاسم، ضد نفخ، ضد قارچ، صفراآور، ادرار آور، هضم كننده ي غذا، خلط آور، شيرافزا، لاروكش، شل كننده ي ماهيچه ها، محرك و مقوي معده اشاره كرد.

اشتراک گذاری این مطلب!

چگونگی تسکین خانواده‌های 464 حاجی حادثه منا از منظر روان‌شناختی

13ام مهر, 1394

طراح و ابداع کننده نخستین شبکه اجتماعی  سلامت خانواده دکتر نسرین طهرانی :به عنوان یک خدمتگزار از همه فرزندان ایران تقاضا دارم در این ایام سخت، کمک کنید تا این غم سنگین بهبود یابد. همدلی با سوگواران رنج آنها را تسکین می‌دهد. این رنج امروز برای آنها اتفاق افتاده اما ما هم از قاعده فقدان عزیزان و به سوگ نشستن و تجربه و تحمل این درد و رنج مستثنی نیستیم. پس مهم است که هر کدام از ما در پی این باشد که سهمی در بهبود و کمک به طی روند طبیعی سوگ داشته باشیم و با این تفکر که دیگران هستند و کمک می‌کنند این وظیفه را به دیگران واگذار نکنیم.

طهرانی با اشاره به اینکه تلخ ترین واقعیت انکارناپذیر زندگی انسان بر روی زمین، فقدان یا مرگ عزیزان است، بیان داشت: کمک کنید افراد سوگوار به پذیرش برسند. پذیرفتن این امر به عنوان یکی از قوانین زندگی که گریزی از آن نیست و طی فرایند سوگواری به نحوی مناسب؛ بسیار کمک کننده خواهد بود و از غم و اندوه فرد می‌کاهد. فرد باید بپذیرد که می‌تواند با مرگ و شرایط جدید سازگار شود و هر فردی در هر شرایط و سطحی که هست به سهم خود در این سوگواری تلاش کند ودر همدلی با سوگواران سهیم گردد.

طراح و ابداع کننده نخستین شبکه اجتماعی سلامت خانواده طی توصیه‌های روان‌شناختی عنوان کرد: بنابراین در کنار سوگواران بمانید. مانع سوگواری آنان نشوید. یاد بگیریم که باید فرایند سوگواری طی شود و سوگوار باید بتواند سوگواری کند، سوگواری یک فرایند طبیعی و فعال است که در جریان آن فرد سوگوار احساسات گوناگونی را تجربه می‌کند. در کنار فرد سوگوار بمانید به ناله‌ها و عزاداریش گوش کنید و با او همدلی کنید. تلاش نکنید جلوی گریه‌ها و ناله‌های او را بگیرید. تجربه سوگ، بر احساسات، جسم، افکار و رفتار سوگواران تاثیر می‌گذارد.

طهرانی تصریح کرد: سوگواران ممکن است تجاربی همچون احساس غمگینی (‌هنگام پذیرش مرگ عزیز‌)نهایی (‌احساسی پیچیده ، مرکب از غمگینی و اضطراب)، خستگی (احساس خستگی و فرسودگی)، شوک (به دلیل ناگهانی و غیر منتظره بودن)، و تسکین و آرامش (تجربه‌ای توام با غمگینی و تسکین خاطر و رهایی) داشته باشند. بنابراین، حضور هر فردی در کنار فرد سوگوار و همدلی با او می‌تواند در طی این فرایند سخت به او کمک کند. به او اطمینان دهید که تنها نخواهد ماند. شما در کنارش هستید. به او بگویید که او را می‌فهمید و رنج او را درک می‌کنید. برایش آرزوی صبر کنید. در دستان فرد سوگوار را در دستانتان بگیرید و بفشارید و در صورت امکان فرد سوگوار را در آغوش بگیرید.

اشتراک گذاری این مطلب!

کبد گرم و چربی دارید؟ زرشک بخورید

13ام مهر, 1394

دکتر محمد فصیحی‌دستجردی، محقق طب سنتی در این‌باره گفت:‌ «در طب سنتی تاکید بر این است که موادخوراکی‌ای که دارای مزاج سرد و خشک هستند، با موادغذایی‌ای مزاج گرم و تر که باعث افزایش فشارخون، چاقی و غلظت خون می‌شوند مصرف شوند تا به اين ترتيب تعدیل اصلاح مزاج صورت بگیرد. مزاج زرشک هم سرد و خشک است و زمانی که به‌تنهایی به برنج که مزاج سرد و تری دارد، مخلوط شود کار درستی نیست مگر اینکه به آن زعفران، خلال بادام و پسته هم اضافه شود.»

این مدرس طب ایرانی اسلامی همچنین یادآور شد که زرشک نقش موثري در کاهش فشارخون و چربی خون دارد و مصرف آن به مبتلایان به فشارخون و چربی‌خون بالا توصیه می‌شود. علاوه بر آن، یکی از منابع خوب مواد مغذی و ویتامین C به شمار می‌آید و اثر آنتی‌اکسیدانی و ضدسرطان در میوه‌های قرمزرنگ از جمله زرشک وجود دارد. با این حال باز هم تاکید می‌شود که به دلیل مزاج سرد و خشک، حتما در کنار موادغذایی با مزاج گرم، مصرف شود.»

وی با تاکید بر اینکه مصرف زرشک در افراد مبتلا به کبدگرم مي‌تواند با اثرات مثبتي همراه باشد، گفت:‌ «زرشک دارای طبع خنکی است، به همین دلیل مصرف آب زرشک به‌خصوص در تابستان باعث می‌شود گرمای بدن و حرارت کبد گرفته شود. از این رو مصرف آن به کسانی که در تابستان تعریق بالایی دارند و مرتب دچار مشکلاتی چون جوش می‌شوند، به‌خصوص افرادی که دچار کبدگرم همراه با جوش هستند و همین‌طور افراد چاق (البته با مزاج گرم) توصیه می‌شود.»

فصیحی، در نهایت با بیان اینکه بیشترین خاصیت زرشک به دلیل رقیق کردن خون است، خاطرنشان کرد: «در طب سنتی، سودا و سردی باعث قوام خون می‌شوند با مصرف زرشک خون در رگ‌ها به خوبی جریان پیدا می‌کند و به این ترتیب جریان خون در رگ‌هایی که خونرسانی در آنها مختل شده، بهبود می‌یابد.»

اشتراک گذاری این مطلب!

اگر کمردرد دارید، این کارها را نکنید

13ام مهر, 1394

همیشه به همین شکل است. ما برای برداشتن چیزی که روی زمین افتاده است، ناخودآگاه و با عجله از ناحیه کمر خم می شویم تا آن را برداریم. این کار اشتباه و آسیب رسان است. این امکان وجود دارد که مهره ای از ستون فقرات قفل و یا کمردرد تشدید شود.

چه باید کرد؟

هیچ وقت به سمت زمین خم نشوید. یادتان باشد برای بلند کردن چیزی از روی زمین، زانوها را خم کرده و به صورت نیمه نشسته آن شی را بردارید، به طوری که فشار به پاها وارد شود نه به کمر.

این کار را زمانی که می خواهید کفش تان را بپوشید نیز مد نظر داشته باشید. هیچ وقت به سمت جلو خم نشوید، بلکه روی زانوها بنشینید و کفش ها را به پا کنید. اگر صندلی یا پله در اختیار دارید، پایتان را روی آن قرار داده و کفش بپوشید. اگر چنین امکانی برایتان مهیا نیست یکی از زانوها را روی زمین بگذارید و کفش را بپوشید. در این صورت فشار کمتری به ستون فقرات و کمرتان وارد می شود.
زمانی که نشسته اید، نباید لم بدهید. درست است که در این صورت احساس راحتی می کنید. اما واقعیت این است قرار گرفتن در این وضعیت، یک شکنجه ی واقعی برای کمرتان محسوب می شود.

بلند کردن اشیا سنگین

اگر کمرتان درد می کند دست به بار سنگین نزنید، چون این کار باعث تشدید کمردرد خواهد شد. برای جابه جا کردن وسایل سنگین حتما از اطرافیان تان کمک بگیرید. اگر مجبور هستید که به تنهایی این کار را انجام دهید نکاتی را در نظر داشته باشید.

چه باید کرد؟

برای بلند کردن هر شی سنگینی قبل از هر چیزی یادتان باشد که نباید به سمت آن خم شوید. مقابل آن شی روی زانوها بنشینید، با دو دست شی را گرفته و با کمک ران ها بلند شوید. نباید فشاری به کمرتان وارد شود. شما باید از پاها و ران ها برای بلند کردن اشیا سنگین استفاده کنید.

روی مبل یا صندلی ولو شدن

فرقی نمی کند در محل کار، منزل یا سینما باشید. زمانی که نشسته اید، نباید لم بدهید. درست است که در این صورت احساس راحتی می کنید. اما واقعیت این است قرار گرفتن در این وضعیت (در عین راحتی شما) یک شکنجه ی واقعی برای کمرتان محسوب می شود.

چه باید کرد؟

باید به گونه ای بنشینید که نشیمنگاه به انتهای صندلی بچسبد. بالاتنه به طور جزئی به سمت جلو باشد، چون حفظ زاویه ی 90 درجه بین ران ها و کمر برای مدت طولانی کمی دشوار است.

حواستان باشد که کف پاهایتان به طور کامل روی زمین قرار بگیرند. ساعد دست ها باید روی میز کار قرار گرفته و چشم ها هم راستا با بلندی صفحه ی رایانه باشد.

زمانی که در حالت ایستاده قرار دارید، پاها را به طور جزئی با فاصله قرار دهید تا کمرتان در حالت راحتی قرار بگیرد. هیچ گاه دمر (روی شکم) نخوابید.
ورزش نکردن به بهانه ی کمر درد

برخی افراد به خاطر اینکه از کمردرد رنج می برند ترجیح می دهند ورزش را تعطیل کنند. اما این کار اشتباه است.

تقویت عضلات کمر برای حفظ سلامت ستون فقرات لازم است. البته حواستان باشد که هر نوع ورزشی مناسب شما نیست، اما برخی حرکات و ورزش ها به ویژه برای شما لازم است.

چه باید کرد؟

شنا برای کمردردی ها فوق العاده است. در حین شنا کردن، وزن بدن را احساس نمی کنید.

یوگا نیز برای شما مفید است، چون باعث کشش مناسب در ستون فقرات شده و تحرک آن را حفظ می کند.

در نهایت اینکه پیاده روی همیشه ساده ترین و راحت ترین ورزش برای سلامت شماست، البته به شرطی که کفش مناسبی به پا داشته باشید.

کفش پاشنه بلند پوشیدن

یکی از اشتباهاتی که خانم ها مرتکب می شوند، پوشیدن مداوم کفش های پاشنه بلند است، یعنی اینکه به هر قیمتی باید بلند قد به نظر برسند.

اما کفش های پاشنه بلند پاها و ران ها را به سمت بالا هدایت می کنند و حالت بدن را تغییر می دهند. در این صورت نیز وزن بدن به سمت جلو می افتد و انحنای کمر را بیشتر کرده و کمردرد ایجاد می کند.

البته یادتان باشد که کفش های کاملا تخت نیز مناسب نیستند، چون در این صورت نیز مرکز ثقل بدن به سمت عقب حرکت می کند. در این صورت نیز عضلات کمر فشار زیادی تحمل می کنند.

اشتراک گذاری این مطلب!

خیارشور در شیوع بیماری سرطان مؤثر است

13ام مهر, 1394

یکی از عاداتی که در این فصل بین بسیاری از خانواده ها رواج دارد درست کردن شوری های مختلف نظیر خیار شور است.

یکی از مضرات خیارشور وجود نمک زیاد در آن است که موجب بروز فشار خون و بیماری های قلبی می شود.

خیارشورهایی که به صورت خانگی تهیه می شوند احتمال کپک زدگی در آن وجود دارد که این موضوع خود در شیوع و بروز سرطان بسیار تاثیرگذار است.

مشکل دیگری که در تهیه خیار شور وجود دارد استفاده از بطری های یک بار مصرف برای گذاشتن مواد خیار شور در داخل آن است که در چنین صورتی مواد تشکیل دهنده بطری یکبار مصرف با ترکیبات خیار شور واکنش هایی برقرار می کنند که به سیستم گوارشی آسیب می زند.

شوری گذاشت شیوه ای برای نگهداری مواد غذایی در گذشته بوده و نمی توان گفت که افراد به دلیل داشتن فواید آن، اقدام به این کار می کردند.

خیار شور جزء آن دسته از مواد غذایی است که باید در حد چاشنی مورد مصرف قرار گیرد،  با آمدن فصل پاییز شاهد مصرف روزانه آن در بین خانواده ها هستیم که این نوع مصرف برای افرادی که دارای نارسایی کلیوی هستند و باید مصرف نمک خود را کنترل کنند، بسیار مشکل ساز خواهد بود.

با توجه به اینکه دسترسی به میوه جات و سبزیجات در تمام فصول سال وجود دارد بهتر است مردم از این عادت مضر فاصله گیرند.

اشتراک گذاری این مطلب!

خواص پوست پسته

31ام مرداد, 1394

اکنون در فصلی هستیم که پسته تازه به وفور در دسترس است. همه ما منعت های پسته را می دانیم اما آیا از منفعت های پوست آن هم اطلاع داریم؟! در این جا ما می خواهیم از خواص مفید پوست پسته به شما بگوئیم.

پوست پسته تازه آرام بخش و تسکین دهنده معده است. پوست پسته خاصیت ضد اسهال دارد و برای بواسیر بسیار مفید است. باعث تسکین درد و تخفیف بیماری می شود. برای درمان این بیماری باید پوست پسته را در آب جوشاند و آن را داخل لگنی بریزید و شخصی که این بیماری را دارد برای چند دقیقه در آن بنشیند.از دیگر خواص پوست پسته:

• بهترین دارو برای رفع بوی بد دهان است.

• جویدن آن باعث التیام زخم های داخل دهان می شود.

• برای استحکام لثه، مالیدن آن روی لثه یا جویدن آن مفید است.

• دم کرده پوست پسته حالت دل بهم خوردگی و استفراغ را از بین می برد.

• دم کرده آن برای رفع اسهال مفید است.

• برای رفع سکسکه پوست پسته را دم کنید و یک فنجان از آن را بنوشید.

همچنین می توانید از پوست پسته تازه ترشی بسیار خوشمزه ای تهیه کنید و در زمستان به همراه غذا میل نمایید

منبع : www.ladieez.com

اشتراک گذاری این مطلب!

میوه هایی که برای درمان کم خونی مناسب است

14ام مرداد, 1394

 

تغذیه نامناسب، قاعدگی های شدید و مکرر و مشکلات کبد یا کلیه مهم ترین علل این کمبود است که می تواند عواقب حادی در پی داشته باشد. در کنار داروهایی که برای جبران کم خونی تجویز می شود بعضی از میوه ها تاثیر بسیار مثبتی در روند بهبودی دارند.

گرچه میوه ها نمی توانند به طور کامل کم خونی را درمان کنند اما برای بدن بسیار ضروری اند زیرا موجب جذب آهن می شوند. به عنوان مثال متخصصان تغذیه توصیه می کنند که بعضی از غذاهای سرشار از آهن همراه با مقدار کمی لیمو میل شود زیرا به جذب آهن غذا کمک می کند. البته میوه ها نه تنها در جذب آهن مؤثرند بلکه سرشار از ویتامین ها هستند که به اثبات آهن بدن و جبران کمبود کمک می کنند.

لیمو و پرتقال

مرکبات سرشار از ویتامین C هستند که برای عملکرد صحیح بدن ضروری هستند. همراه با صبحانه آب پرتقال بنوشید و جو دو سر، توت فرنگی، گردو و بادام را در برنامه تغذیه خود بگنجانید. همراه با سالاد نیز حتما کمی آب لیمو استفاده نمایید. این خوراکی ها در جبران کم خونی بسیار مؤثرند.

آلو

آلو را باید جز بهترین میوه ها با خواص درمانی دانست. این میوه خوشمزه هضم را تسهیل می کند، یبوست و التهابات را تسکین می دهد، انرژی زاست و منبع غنی از آهن محسوب می شود. به علاوه، یکی از مزایای آن این است که می توان میوه را به شکل تازه یا خشک استفاده کرد. آلو برای کسب انرژی در میان وعده یا صبحانه عالی است. این میوه پس از مرکبات برای درمان کم خونی بسیار مؤثر خواهد بود.

اسموتی سیب و گلابی

سیب میوه ای خوشمزه و بسیار مغذی است. حتما شما هم شنیده اید که مصرف روزانه یک عدد سیب مانع از ابتلا به بیماری ها می شود. گلابی نیز میوه ای با خواص بسیار و طعم بی نظیر است. یک راهکار ساده برای بهره مندی از فواید این دو میوه، تهیه اسموتی سیب و گلابی برای صبحانه است. کافی است یک عدد سیب و گلابی را پوست بگیرید، داخل مخلوط کن بریزید و یک لیوان آب به آن بیافزایید. این اسموتی بسیار خوشمزه است و می تواند مقدار هموگلوبین خون را افزایش دهد.

اشتراک گذاری این مطلب!

نماز وارتباط با آن با فشار خون

27ام فروردین, 1392


18 تا 24 فروردین هفته سلامت نامگذاری شده است و شعار بهداشت 2013 هم “فشار خون را جدی بگیریم” می باشد. لذا براآن شدم ببینم دینمان راجع به فشار خون چی گفته و ارتباط نمازو فشار خون وجود دارد؟؟ 

چنانچه امروزه ثابت گردیده، بهترین وسیله‌ای که سرعت گردش خون را افزایش داده و از بالا رفتن فشار خون جلوگیری کرده و در حفظ تعادل آن اثر به سزایی میتواند داشته باشد، حرکات موزون و آرام همراه طمأنینه نماز است. در مورد فشار خون باید گفت، یکی از شایعترین دلایل مراجعه به پزشک در سراسر دنیاست که به علت عوارض خطرناک و متعددی که افزایش آن در بسیاری از اعضای بدن از جمله قلب و مغز و کلیه و چشم و … دارد، لذا سعی و اهتمام فراوانی در دانش پزشکی برای پیشگیری و کنترل این بیماری در پیش گرفته شده است.در تمامی منابع معتبر علمی، برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون و کنترل تعداد زیادی از بیماران که افزایش فشار خونی در حد خفیف یا متوسط دارند، رعایت برخی اصول و استفاده از درمانها غیر دارویی توصیه می‌شود که این درمانهای علاوه بر تأثیر فراوان آن هزینه چندانی بر بیمار تحمیل نمی‌کنند.


از جمله چهار درمان اولیه و بسیار مهم غیر دارویی که در منابع جدید علمی برای کنترل فشار خون مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از: 1 - کاهش دادن اضطراب و استرس‌ها، 2 - کاهش یا عدم مصرف الکل 3 - کم کردن وزن 4 - انجام ورزش‌های سبک به طور منظم در شبانه روز.
اما با توجه به نقش بسیار مهم نمازهای واجب روزانه، در ایمن ساختن انسان در مقابل استرس‌ها و مشکلات گوناگون زندگی و نیز با توجه به الزامی که نماز به شخص مبنی بر عدم مصرف مشروبات الکلی می‌دهد و از طرف دیگر حرکات موزون قیام و قعود و رکوع و سجود منظمی که مشابه به عنوان یک نرمش سبک روزانه می‌باشد و با توجه به مطالب گذشته در بحث سلامت تغذیه و جلوگیری از پرخوری، متوجه خواهیم شد که هر چهار درمان غیر دارویی مذکور، برای کنترل و پیشگیری افزایش فشار خون، در ورای احکام نورانی نماز نهفته است. .
علاوه بر آن پزشکان مشاهده کرده‌اند که با ادامه نماز ضربان خون، فشار خون، و چربی‌های خون به حد اعتدال برمی‌گردد و از این طریق در پیشگیری از تصلب شرایین و عواقب آن بسیار کمک می‌کند.

 

اشتراک گذاری این مطلب!

بهداشت فردی و عمومی ....

28ام بهمن, 1391


بهداشت پوست، مو، ناخن
بهداشت پوست :
وظایف پوست :
اولین پوشش در برابر عوامل بیماری زاست، زیرا خارجی ترین قسمت آن از سلول هایی تشکیل گردیده که از عبور میکروبها به بافت های زیر پوست جلوگیری می کند. پوست وسیله ای برای کنترل و ثابت نگهداشتن دمای بدن است. مقداری از مواد زاید بدن به وسیله عرق ، از پوست خارج می شود.
کار دیگر پوست، جذب کردن اشعه ماوراء بنفش نور خورشید است. پوست از این اشعه برای ساختن ویتامین D استفاده می کند. پوست هنگامی می تواند از عهده انجام وظایف خود برآید که پاکیزه و سالم باشد و به انازه کافی خون دریافت کند.
بهداشت مو:
موهای سر را باید روزانه شانه زد. پوست سر هر روز به مدت چند دقیقه باید ماساژ داده شود تا سلامت پوست سر و موها حفظ شود. حفظ سلامت پوست سر، به جریان بیشتر خون در آن بستگی دارد و با دادن ماساژ می توان به این منظور دست یافت. هر کس لازم است برای خود شانه و برس جداگانه داشته باشد و آنها را پاکیزه و تمیز نگاه دارد.
شستن موی سر باعث تسریع جریان خون و مانع از جمع شدن مواد چربی و گرد و غبار در سطح سر می شود و در نتیجه هوا به ریشه مو می رسد که در سلامت آن مؤثر است. عدم نظافت مو باعث تجمع باکتری ها و میکروب ها و عوامل بیماری زا می شود. ناراحتی های عصبی، بی خوابی، بدی تغذیه و بیماری های مزمن، در وضع موها اثر نامطلوبی دارند. مصرف ویتامین ها و کلسیم در سلامت مو مؤثر است.

بهداشت ناخن :
بدی تغذیه، ممکن است باعث پوست انداختن ، ترک برداشتن یا شکستن ناخن ها بشود. هم چنین بیماری یا صدمه دیدن ناخن ها، باعث ایجاد برآمدگی یا فرورفتگی در ناخن ها می شود. وقتی دست خود را خشک می کنید، پوست های اطراف ناخن را به عقب فشار دهید تا از چسیدن آنها به ناخن جلوگیری شود. اگر این پوست ها به ناخن بچسبد، ناخن گوشه می کند. هرگز با ناخن خود چیزی را بلند نکنید. از خلال کردن دندانها با آنها خودداری کنید. مواظب باشید ضربه های شدید به ناخن وارد نشود.

بهداشت دست و پا :
بهداشت دست : ترک خوردن و زبر شدن دستها نه تنها از زیبایی آنها می کاهد بلکه محیط مناسبی هم برای رشد میکروب ها فراهم می آورد. قبل از تهیه غذا، خوردن غذا، پهن کردن سفره، تماس با مواد غذایی و ظروف آشپزخانه، پاک کردن چشم ها، دست دادن به افراد بیمار باید دست ها به خوبی شسته و تمیز باشند.
بعد از توالت رفتن، بینی گرفتن ، سرفه و عطسه کردن، دست زدن به حیوانات ، باغبانی و زراعت، ملاقات با بیمار وبغل گرفتن نوزادان حتماً باید دست ها را با آب و صابون شست.

بهداشت پا : در پاهای انسان ، غده های عرق زای زیادی وجود دارد. این غده ها در پاها ایجاد رطوبت و عرق می کند. وجود توأم با رطوبت در پاها، باعث بروز قارچ های خاصی در آنها می شود. این قارچ ها در لای انگشتان پا به خوبی رشد می کنند. برای جلوگیری از بروز این قارچ ها، باید پاها روزانه چندین بار شسته، لای انگشتان پا را خشک و جوراب های خود را به طور مرتب عوض کرده و آنها را به خوبی شست.
پوشیدن کفش های تنگ موجب فشار در پا و اصطکاک شدید پوست پا، با کفش و ایجاد پینه در انگشتان یا کف پا می شود.

استحمام - پوشاک :
در زمینه بهداشت فردی، توجه به موارد زیر از اهمیت خاص برخوردار است:

الف - استحمام: استحمام از مهمترین نکاتی است که در بهداشت فردی باید رعایت شود. رابطه کمتر بین دو استحمام، رابطه مستقیمی با سلامتی دارد.

ب - پوشاک : لباس همیشه تمیز باشد. لباس های زیر در هفته چند بار عوض شود. از پوشیدن لباس های مرطوب باید خودداری کرد.

بهداشت استراحت ، خواب، ورزش :
خواب راحت در محل مناسب و رختخواب تمیز به تندرستی کمک می کند.از خوابیدن در جاهای مرطوب باید خودداری کرد. بهترین راه برای رفع خستگی و تجدید قوا، استراحت است. از خستگی زیاد باید پرهیز کرد. در مورد فعالیت ورزشی، باید یادآوری کرد که تربیت جسم یکی از برنامه های اصلی آموزش است. شخص با ورزش و انجام فعالیت های بدنی نه تنها صاحب اندام قوی ووضع جسمی بهتر خواهد شد بلکه از نظر روانی نیز به پرورش فکری خود کمک مؤثری می کند.
ورزش موجب بهتر شدن جریان خون و لنف در بدن می شود و مقدار خونی که از قلب در هر ضربان خارج می شود، چند برابر می شود.
به طور خلاصه می توان گفت هدف از تربیت بدنی یا ورزش عبارت است از :
1 - ورزیده شدن قوای جسمانی، عضلات و استخوان بندی بدن
2 - ایجاد عادات خوب و مطلوب در راه رسیدن به یک زندگی سرشار از سلامت
3 - تشویق کودکان و بزرگسالان برای به دست آوردن مهارت کامل در انواع ورزش ها و سایر فعالیت ها
4 - به اجرا گذاشتن و تقویت همکاری و روحیه تعادل در یک کار گروهی
5 - ایجاد اخلاق و صفات نیک در افراد از قبیل داشتن صداقت، عفو، اراده قوی، خویشتن داری و راستگویی

بهداشت قامت:
الف - استخوان بندی انسان: استخوان بندی در واقع به منزله ستون اصلی و چوب بست بدن است که سایر قسمت های بدن یعنی نسوج نرم بر روی آن قرار می گیرند.
استخوان هایی که در مجاورت هم قرار می گیرند، با هم تشکیل مفاصل بدن را داده و توسط عضلاتی که به آنها چسبیده اند حرکت کرده و حرکات مختلف دست و پا یا بدن را تأمین می کند.
نشستن، ایستادن و راه رفتن به طرز صحیح از بد شکلی اندام و خستگی ها جلوگیری می کند.

ب - اختلالات وضعیتی در اندام ها: ستون مهره ها از 33 مهره تشکیل شده است. دارای سه خمیدگی به شرح زیر است :
1. به طرف جلو در ناحیه گردن
2. به طرف عقب در ناحیه پشت
3. به طرف جلو در ناحیه کمر
خمیدگی های ستون مهره ای با هم رابطه نزدیکی دارند، به طوری که اگر یکی از خمیدگی ها تغییر کند، برای حفظ تعادل بدن، خمیدگی های دیگر با تغییر قوس خود آن را جبران می کنند.

ج - عوامل زیر در بدشکلی اندام مؤثر هستند:
- شرایط نامناسب مدرسه، مثل تهویه غیرکافی
- شرایط نامناسب موجود در خانه، مانند جمعیت زیاد
- پوشیدن لباس های نامناسب که بر روی شانه ها فشار وارد آورد، کفش های ناراحت و تنگ
- محل چیزهای سنگین
- وزن فوق العاده
- وجود عیوب بینایی یا شنوایی
- بعضی از بیماری ها مثل راشیتیسم

 

 

اشتراک گذاری این مطلب!

20 نکته مفید تغذیه ای برای فصل زمستان

28ام بهمن, 1391


نکات مفید تغذیه ای برای فصل زمستان
زمستان زمانی از سال است که دوست دارید بیشتر داخل منزل بمانید چون در این ماه‌ها انواع و اقسام ویروس‌های شبه آنفولانزا و سرماخوردگی همه جا وجود دارد. اما وقتی تصمیم می‌گیرید با این میکروب‌های بیماری‌زا مقابله کنید، استفاده از موادمغذی خوب در رژیم غذاییتان فواید بسیار مثبتی بر سلامتتان خواهد داشت. زمستان نه تنها سرما را همراه خود می‌آورد و خانه‌نشینتان می‌کند، بلکه این خانه‌نشستن‌ها پرخوری‌های بیشتر و احتمالاً اضافه‌وزن را هم به دنبال خواهد داشت. به‌همین‌دلیل، در زیر لیستی از 21 نکته عالی برای تغذیه زمستانی برایتان گردآورده‌ایم که امیدواریم برایتان مفید باشد.

1. غذا و فعالیت جسمی
اضافه کردن یکی دو کیلو وزن در طول زمستان چندان هم بد نیست. اما برای خیلی‌ها این اضافه کردن وزن سال به سال بیشتر می‌شود و کنار آمدن با آن معمولاً دشوار است. پس در کنار عادات غذایی سالم، فعالیت جسمی را فراموش نکنید.

2. آب
در ماه‌های زمستان مغزتان کمتر پیام تشنگی صادر می‌کند اما حتماً از تامین آب مورد نیاز بدنتان مطمئن شوید چون زمستان هوا فقط سرد نیست، بلکه خشک هم هست.
3. سایر مایعات
مراقب آنچه می‌نوشید باشید. به‌جز آب، مایعاتی مثل آبمیوه‌های طبیعی یا آب سبزیجات بسیار خوب هستند. اما سعی کنید از آبمیوه‌ها و کوکتل‌های مصنوعی و شکردار که گاهی مملو از خامه هم هستند و میزان بالایی کالری وارد بدنتان می‌کنند دوری کنید.

4. تغذیه
غذاهای مهمانی‌ها و جشن‌ها معمولاً حاوی مقدار کمی موادمغذی است. اما با کمی تلاش و برنامه‌ریزی می‌توانید بسیاری از دستورغذاهای هوس‌انگیز را با موادمغذی بیشتری درست کنید. درصورت نیاز روش پخت‌و‌پزتان را تغییر دهید. مثلاً به جای سرخ کردن از روش‌هایی مثل کباب کردن و بخارپز کردن استفاده کنید تا موادمغذی آن حفظ شود.

5. ماهی
ممکن است در طول ماه‌های زمستان که نور خوشید کمتر می‌شود با کمبود ویتامین D روبه‌رو شوید. ماهی منبع بسیار خوبی از این ویتامین و همچنین اسیدهای چرب امگا3 می‌باشد که به شما کمک می‌کند هرگونه اختلالات روحیه را با بالا بردن سطح سروتونین در بدنتان از بین ببرید.

6. شکلات
خیلی‌ها نمی‌توانند هوس شکلات خوردن خود را ترک کنند، مخصوصاً در جشن‌ها و مهمانی‌ها. اما بهتر است در این زمینه هم انتخاب عاقلانه داشته باشید: انواع تیره‌تر شکلات با محتوی کاکائو بالا آنتی‌اکسیدان بسیار بالایی داشته و انتخاب بسیار خوبی به‌شمار می‌رود.
7. آجیل
وقتی گرسنه‌تان شد، به آجیل حمله نکنید، فقط یک مشت از آن کافی است. تقریباً همه آجیل‌ها منبع بسیار خوبی از سلنیوم هستند که برای سلامت ذهن و جلوگیری از افسردگی مفید است.

8. دانه‌ها و غلات کامل
فیبر موجود در گندم، جو، نان‌های دانه کامل، و برنج تاثیری محافظتی برای سلامت قلب و سیستم گوارش بدن دارند. از خوردن غلات و دانه‌های فراوری‌شده خودداری کنید زیرا قسمت اعظم موادمغذی موجود در آنها در مراحل مختلف فراوری از بین می‌روند.

9. ماست طبیعی

ماست حاوی کشت باکتری‌های فعال است که به شما برای تقویت سیستم ایمنی بدنتان در زمستان کمک می‌کند. به‌جای ماست‌های مصنوعی یا طعم‌دار، ماست ساده کم‌چرب را انتخاب کنید. برای خوشمزه‌تر شدن آن می‌توانید انواع میوه‌های تازه را هم خرد کرده و داخل آن بریزید.

10. مرکبات
نارنگی، پرتقال، کیوی، گریپ‌فروت، انگور قرمز و لیمو سالم‌ترین میوه‌هایی هستند که می‌توانند در تمام طول سال بدنتان را تقویت کنند. ویتامین C موجود در همه مرکبات برای تقویت سیستم ایمنی بدن در فصل زمستان اهمیت ویژه‌ای دارد.

11. سبزیجات
حتماً در طول روز یک وعده سبزیجات در رژیم غذاییتان استفاده کنید.


12. فیبر
برای از بین بردن یبوست در زمستان، رژیم‌غذاییتان را با انبوهی از فیبر پر کنید. کمی خلاقیت به خرج دهید و برای سالادتان از انواع مختلف میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید. اما دقت کنید که بعوان چاشنی سالاد از سس‌های چاق‌کننده و پرکالری دوری کنید.

13. قند میوه
زایلیتول یا سایر قندهای طبیعی که در میوه‌ها و گیاهان یافت می‌شوند می‌توانند انتخاب بسیار خوبی برای جایگزین کردن قندهای مصنوعی باشند.

14. تنقلات
وقتی گرسنه می‌شوید، به جای اینکه به تنقلات پناه ببرید، یک بشقاب سالاد یا میوه یا یک مشت آجیل میل کنید.

15. تنوع
به خاطر داشته باشید که هیچ ماده‌غذایی خاصی وجود ندارد که همه موادمغذی را در خود داشته باشد، از اینرو در رژیم‌غذاییتان از انواع و اقسام گروه‌های مختلف موادغذایی استفاده کنید.

16. تعادل
در موقع خوردن غذا، به سهم‌های غذایی خود دقت داشته باشید. اگر یک تکه کوچک از یک ماده‌غذایی خوشمزه بخورید هم از طعم لذیذ آن لذت خواهید برد. سعی کنید تا می‌توانید کمتر از قند، نمک، چربی و تنقلات استفاده کنید.

17. جایگزین‌ها
دنبال جایگزین‌های سالم باشید، مثلاً یک ظرف میوه تازه در مقایسه با سالاد میوه با خامه و شکر بسیار سالم‌تر و مغذی‌تر است.

18. گرسنگی نکشید
از نخوردن برای ساعات طولانی خودداری کنید چون بدنتان را به حالت گرسنگی کشیدن می‌برد و باعث می‌شود وزنتان بالا رود.

19. ورزش
برای سوزاندن کالری‌های اضافی که از غذاهای پرکالری مصرف کرده‌اید، باید فعالیت فیزیکی خود را بالا ببرید.

20. حفظ وزن
اگر کم کردن وزن در طول زمستان برایتان سخت است، افسرده نشوید و نترسید. در عوض سعی کنید همین وزن را حفظ کنید و وزن بیشتری اضافه نکنید.موسوی

 

اشتراک گذاری این مطلب!

چشم

23ام بهمن, 1391

تاثیر چشم برروی مردان وزنان!!

پژوهش جدید دانشگاه چارلز در پراگ نشان داده که انسانهایی با چشمان قهوه‌ای از چشم آبی‌ها قابل اعتمادترند. در این پژوهش تصویر 40 زن و 40 مرد چشم قهوه‌ای و چشم‌آبی برای قضاوت در مورد میزان قابل اعتماد بودن، جذابیت و تسلط آنها در برابر شرکت‌کنندگان قرار گرفت که نتایج نشان داد از نظر شرکت‌کنندگان افراد چشم‌قهوه‌ای قابل اعتمادترند.
این در حالیست که هنگام نشان دادن تصاویر همان افراد چشم‌قهوه‌ای که رنگ چشمانشان این بار بصورت مصنوعی، آبی شده بود، شرکت‌کنندگان میزان قابل اعتماد بودن آنها را برابر تشخیص دادند.
این پژوهش نشان داده که کلید قابل اعتماد بودن در ویژگی‌های مشترک چهره افراد دارای چشم قهوه‌ای بوده و ارتباطی به رنگ چشم آنها ندارد.
برای مثال مردان دارای چشم قهوه‌ای از چهره‌های گردتر و چانه وسیعتر، دهان عریض‌تر با گوشه‌های رو به بالا، چشمان بزرگتر و ابروهای نزدیک به هم برخوردارند که مردانه‌تر و از این رو قابل اطمینان‌تر محسوب می‌شوند.

در مقابل، مردان دارای چشمان آبی بیشتر از ویژگیهای صوری مانند چشمان کوچکتر و دهانی با گوشه‌های رو به پایین برخوردارند که ظاهری حیله‌گر به آنها می‌دهد.
زنان دارای چشمان قهوه‌ای نیز مورد اعتماد بیشتری نسبت به چشم‌آبی‌های جنس خود بودند اما تفاوت آنها به چشمگیری مردان نبود.
این پژوهش که در مجله PLOS ONE منتشر شده، چنین نتیجه‌گیری کرده که اگرچه چهره‌هایی با چشم قهوه‌ای از قضاوت خوش‌بینانه‌تر مخاطب، در مقایسه با چشم آبی‌ها برخوردارند، بخودی خود این رنگ چشم نیست که باعث برداشت قابل اعتماد بودن آنها شده، بلکه ویژگیهای صوری است که در این افراد بیشتر دیده می‌شود.

اشتراک گذاری این مطلب!

ليمو ترش ؛ ضد ويروس سرماخوردگي

19ام بهمن, 1391


فصل زمستان همه ميوه‌فروشي‌ها پرمي‌شود از ليمو ترش سنگي كه علاوه بر اين‌كه چاشني خوبي براي سالاد و غذاست، سرشار از ويتامين و مسكني براي درمان بيماري‌هاست.

آب ليموترش و اسانس آن براي بدن، ذهن و روح بسيار مفيد است. پزشكان متخصص چاقي معتقدند چاق‌ها اگر هرروز صبح آب يك عدد ليمو را در يك ليوان آب ولرم بريزند و ميل كنند زودتر لاغر مي‌شوند. همچنين خوردن اين شربت صبحگاهي موجب مي‌شود شما تا آخر روز نشاط و سرزندگي داشته باشيد. همچنين شربت آبليمو چشم‌ها را درخشان و پوست را با طراوت مي‌كند.

ليمو داراي اثرات ضد عفوني كننده و قابض است و بدين جهت مي‌توان از آن براي درمان گلودرد استفاده كرد. با توجه به مقدار بسيار زياد ويتامين ث موجود در ليمو، مصرف آن باعث افزايش مقاومت سيستم ايمني بدن مي‌شود. براي فرد مبتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگي مصرف مخلوطي از آب ليمو تازه با عسل در يك ليوان آب گرم بسيار مفيد است.

مصرف آب ليمو همچنين باعث كاهش تب در افراد بيمار مي‌ شود. ليمو مسكن خوبي هم هست و باعث تسكين سردردهاي معمولي و سردردهاي ميگرني مي‌شود. براي اين منظور مي‌توان 5 قطره اسانس ليمو را در 25 ميلي ‌ليتر از يك روغن حامل مناسب (مانند روغن بادام) مخلوط كرد و آن را با استفاده از يك دستمال كتاني برروي ناحيه مبتلا به درد ماساژ داد.

اشتراک گذاری این مطلب!

زنجبيل ، مفيد براي سرماخوردگي

19ام بهمن, 1391


گياه زنجبيل براي رفع گرفتگي عضلات مفيد است و همچنين آن را مي‌توان به آب گرم اضافه كرد و در مواقع سرمازدگي ، پاها را در آن قرار داد. براي تسكين درد دندان‌ها مي‌توان آن را جويد و هنگام گلودرد از غرغره آن استفاده كرد.
براساس پژوهش‌‌هاي صورت گرفته، از زنجبيل مي‌توان براي درمان بي‌اشتهايي، كم‌اشتهايي و حتي مشكلات روماتيسمي نيز استفاده كرد.

زنجبيل، جزو گياهان دارويي با اهميت است. اين گياه داراي خواص متعددي از جمله تقويت قلب، تقويت حافظه، بازكننده انسدادهاي كبدي، ضدانعقاد خون، آنتي‌باكتريال، آنتي‌اكسيدان، ضدسرفه، ضدسموم كبدي، ضدالتهاب، محرك و كاهش اسپاسم، محرك سيستم ايمني، ضدنفخ و افزايش ترشحات روده‌اي، معده‌اي، پايين‌آورنده كلسترول خون و محرك هضم غذا است.

زنجبيل تازه براي درمان سرماخوردگي و آنفلوآنزا مفيد است و از قرص آن براي درمان آرتريت و مشكلات گردش خون استفاده مي‌شود.محصولات دارويي حاصل از زنجبيل از ريشه تازه و مرطوب اين گياه به دست مي‌آيد.

اشتراک گذاری این مطلب!

فواید نخ دندان

9ام بهمن, 1391

آیا مسواک میتواند جایگزین نخ دندان شود؟

مطالعات نشان می‌دهد بسیاری از افراد بر این باورند خرید مسواک های زبر و خشن باعث از بین رفتن جرم دندان ها می شود اما با مسواک زدن فقط می توان سطوح بیرونی درونی و روی دندان ها را تمیز کرد اما با تمیز کردن میان دندان ها قبل از مسواک زدن می توان سلامت دهان و دندان را همیشه حفظ کرد.

تحقیقات زیادی نیز تا‌کنون در ارتباط با فواید نخ دندان انجام گرفته است؛ از جمله یک محقق انگلیسی براساس تحقیقاتی که طی 2 سال اخیر انجام داده ثابت کرده است که نظافت دندان از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند. به اعتقاد وی این عمل مانع نفوذ صدها نوع از انواع باکتری‌ها به جریان خون می‌شود.

نکته: نخ دندان برای نظافت دقیق دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان مؤثرترین ابزار است. با به‌کارگیری نخ دندان‌ می‌توان اجزای باقیمانده غذا را که لای دندان گیر کرده بیرون کشید

اشتراک گذاری این مطلب!

 
فراخوان چی شد طلبه شدم